Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej.

Zwyczaj święcenia palm  znany w Polsce jest
od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania
i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową
i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową.

Do dekoracji służą zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinek. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź też wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden
z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.

9.04.2022r. w naszej szkole miało miejsce podsumowanie

XIII edycji konkursu na Kociewską Palmę Wielkanocną.

W tym roku do konkursu przystąpiło 9 szkół podstawowych:

• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Starogardzie Gdańskim
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Starogardzie Gdańskim
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gdańskim
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Starogardzie Gdańskim
  • Chrześcijańska Szkoła Podstawowa w Starogardzie Gdańskim
  • Zespół Szkól Publicznych Osieczna
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Kleszczewo Kościerskie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Rokocinie

Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą. Ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych. Rozbudzanie inwencji twórczej oraz kreatywności. Przekaz wartości i tradycji ludowej. Zadaniem było wykonanie Palmy Wielkanocnej  z dowolnych materiałów naturalnych (np. bukszpan, bazie, suche kwiaty, bibuła, krepa, wstążka itd.).Łącznie w konkursie wzięło udział 53 uczniów. Palmy oceniane były w kategorii klas 1 – 4 i 5 – 8. Komisja konkursowa przy ocenianiu prac wzięła pod uwagę zgodność z regulaminem, dobór i różnorodność materiałów, samodzielność, staranność i ogólne wrażenie artystyczne. Wszystkie zgłoszone palmy były wyjątkowo piękne, kolorowe i pomysłowe, wykonane z wielką starannością różnorodnymi technikami plastycznymi spełniające kryteria regulaminu konkursu.

Nagrody w konkursie na Kociewską Palmę Wielkanocną otrzymali:

• Jakub Knitter  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Starogardzie Gdańskim
  • Zuzanna Raszeja  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Starogardzie Gdańskim
  • Magda Zabrocka  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gdańskim
  • Julia Magnuszewska  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gdańskim
  • Jędrzej Szwarc  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Starogardzie Gdańskim
  • Zuzanna Tomaszewska  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Starogardzie Gdańskim
  • Maja Lewandowska  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Starogardzie Gdańskim
  • Natalia Szczypior  Publiczna Szkoła Podstawowa Kleszczewo Kościerskie
  • Kinga Szarafin  Publiczna Szkoła Podstawowa Kleszczewo Kościerskie
  • Marcel Reszczyński  Publiczna Szkoła Podstawowa Kleszczewo Kościerskie
  • Adrian Rekowski  Publiczna Szkoła Podstawowa Kleszczewo Kościerskie
  • Marta Suchomska  Zespół Szkól Publicznych Osieczna
  • Oskar Zieman  Zespół Szkól Publicznych Osieczna
  • Agata Laskowska  Zespół Szkól Publicznych Osieczna

Podsumowanie konkursu uświetniły występy artystyczne naszych uczniów .Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek .

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wszystkim uczestnikom.